اعزام کمک بهیار در منزل این روزها در جامعه بسیار دیده می شود. چرا که این اقدام از سمت مراکز خدماتی و مراقبتی به صورت کاملا قانونی، به موقع و با اعزام کمک بهیار متخصص انجام می گیرد.

در این مطلب سعی داریم با شغل، وظایف و شرایط کمک بهیاری و همچنین انتقال کمک بهیار به منزل بیمار از طرف مراکز خدمات پرستاری در منزل بیشتر آشنا شویم.

اعزام کمک بهیار در منزل

کمک بهیار کیست؟

کمک بهیار عضوی از کادر درمان است که تحت نظر پرستار و بهیار انجام وظیفه می کند. او به کمک پرستار و بهیار رفته و اقداماتی مانند برطرف کردن نیازهای اولیه بیمار را انجام می دهد.

این افراد در کنار پرستاران و بهیاران در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول به کار هستند. همچنین به عنوان ماما در روستاها جهت کمک در زایمان های طبیعی روستائیان نیز خدمت می کنند. آن ها در درمانگاه ها، خدمات سرپایی و خدمات اورژانسی و همچنین درمانگاه های رایگان در مراکز، بیمارستان ها و موسسات دولتی و خصوصی و حتی خیریه انجام مشغول به کار هستند.

در هنگام اعزام کمک پرستار در منزل از شرایط احراز کمک بهیار آگاه باشیم!

کمک بهیار می بایست شرایط زیر را برای انجام مسئولیت در هنگام اعزام به منزل فرد داشته باشد:

 • شرایط تحصیلی:

او باید حداقل دارای مدرک تحصیلی دیپلم و گواهینامه معتبر کمک بهیاری باشد.

 • مهارت هایی از قبیل:

برقراری ارتباط خوب و صمیمانه با بیمار، قدرت تصمیم گیری و واکنش های به موقع و درست در شرایط غیرعادی، آشنایی کار با انواع وسایل کنترل علائم حیاتی مانند فشارسنج، دماسنج و …، آموزش دهی به بیمار، گزارش دهی به پرستار در مورد وضعیت بیمار و …

 • آشنایی با تمام دوره های مربوط به کمک بهیاری:

مانند آموزش های کمک های اولیه، مراقبت های تغذیه ای و رژیم غذایی بیمار و همچنین استریل کردن تمام وسایل مورد نیاز و درگیر در مراقبت از بیمار

اعزام کمک بهیار در منزل

وظایف کمک بهیار در مواقع اعزام کمک بهیار در منزل

 1. گرفتن دستورات لازم و برنامه کاری از پرستار یا بهیار مافوق خود
 2. برآورده کردن نیازهای بهداشتی اولیه بیمار مانند: استحمام، شستن دست و صورت بیمار، تعویض لباس ها، ملحفه، روبالشی و روتختی بیمار و مرتب کردن ظاهر مددجو، گرفتن ناخن ها، ماساژ و …
 3. کمک به بیمار؛ اگر در خوردن و آشامیدن مشکل دارد.
 4. کمک به بیمار در صورتی که در دستشویی و ادرار کردن مشکل دارد.
 5. کمک در نقل و انتقال بیمار در صورتی که ناتوان و یا کم توان در حرکت و راه رفتن باشد.
 6. انجام اموری مانند آماده کردن وسایل مربوط به پانسمان و استریل کردن آن ها و در آخر شستشوی وسایل بعد از اتمام کار توسط بهیار یا پرستار
 7. کمک به فرایند بهبودی بیمار
 8. کمک به بیمار در تغییر پوزیشن های مناسب او با توجه به بیماری
 9. تخلیه ترشحاتی ناشی از زخم و یا جراحی بیمار
 10. تخلیه کیسه‌ها و ظرف‌هایی که نیاز به نظافت و ضدعفونی آن‌ها باشد.
 11. جمع‌آوری و کنترل نمونه‌های آزمایشگاهی طبق نظر پرستار مربوطه
 12. ارائه آموزش‌های لازم در زمینه جویدن و بلعیدن غذا در صورتی که بیمار معلول باشد.
 13. فعالیت در دوره‌های کارآموزی، مهارتی و آموزشی جهت ارتقاء مهارت، دانش و توانمندی‌های شغلی و به‌کارگیری نتایج آن در انجام وظایف محوله
 14. رعایت بهداشت فردی خود و بهداشت مددجو در منزل
 15. برقراری ارتباط خوب و اخلاق خوش با مددجو

اعزام کمک بهیار در منزل به چه صورت انجام می شود؟

مراکز خدمات پرستاری در منزل معتبری در سرتاسر کشور وجود دارند که کافیست با آن ها تماس گرفته و شرایط مددجو را شرح دهید تا کمک بهیار مناسب برای مددجو اعزام شود.

در این بین مرکز خدمات پرستاری در منزل هیراد با شعبه هایی در شمال، شرق و غرب تهران آماده ارائه خدمت به همشهریان می باشد.

کافیست با شماره تلفن های درج شده در سایت این مرکز و یا با دانلود و نصب اپلیکیشن خدمات پرستاری در منزل هیراد در همه مواقع به راحتی با این مرکز ارتباط برقرار کنید.

هزینه بهیار در منزل

بدین صورت که با ارائه نوع درخواستی که از مرکز دارید و ثبت سفارش، کارشناسان در کمتر از ۲۴ ساعت با شما تماس گرفته و در اعزام کمک بهیار، شما را راهنمایی خواهند نمود.

انتقال کمک بهیار به منزل بیمار می بایست از طرف مرکز معتبر صورت گیرد که با ارائه مدرک از سمت کمک بهیار به راحتی قابل تشخیص خواهد بود. در صورتی که از صحت شناسایی فرد مطمئن نبودید سریعا با مرکز تماس گرفته و قبل از ورود فرد به منزل از سلامت موضوع آگاه شوید.