نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی کار دشواری برای اعضای خانواده و همچنین خود سالمند تلقی می شود. بهتر است برای حفظ آرامش زندگی افراد خانواده یک پرستار جهت نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی یا پرستار سالمند روزانه استخدام کرد.

غیر از نگهداری و مراقبت از این سالمندان می بایست در زمینه نحوه تعویض پوشک و مراقبت های مربوط به آن نیز به درستی عمل کرد.

چرا برای سالمند پوشک؟

بسیاری از سالمندان دارای مشکل بی اختیاری هستند. آن ها دارای اختلالات جسمی هستند که توانایی کنترل ادرار و یا حتی مدفوع را ندارند. در مواقع بی اختیاری سالمند باید پوشک او تعویض و پوست او نیز به موقع پاک شود.

تحقیقاتی نشان داده است که قرار گرفتن پوست در معرض ادرار می تواند رطوبت پوستی ایجاد کند که باعث ساییدگی و در نتیجه مستعد شدن پوست می شود. همچنین بی اختیاری ادرار و مدفوع پوست را تحریک کرده و باعث ایجاد زخم می شود.

در این حالت سوزشی در بدن سالمند ایجاد می شود که ناشی از آمونیاک تولید شده از ادرار است. این روند باعث افزایش آسیب پذیری پوست می شود. بی اختیاری مدفوع نیز مشکلات جدی تری برای سالمند ایجاد می کند.

طی پژوهش هایی پاکسازی پوست سالمند در این شرایط را با استفاده از آب و صابون و سایر پاک کننده های پوستی مقایسه کرده اند. پاک کننده هایی که از ترکیبات شیمیایی هستند می توانند اثرات مخربی را روی پوست سالمند بگذارند.

شرایط نگهداری از  سالمند پوشکی با دیگر سالمندان متفاوت تر است. این سالمندان حساس تر و شکننده تر هستند. از این رو نوع برخورد با آن ها مخصوصا در زمان بی اختیاری مسئله بسیار مهمی خواهد بود.

با توجه به شرایط زندگی و کاری فرزندان ممکن است استخدام پرستار برای این سالمندان به صورت ۲۴ ساعته باشد. از این رو به راحتی می توان از طریق مراکز خدمات پرستاری در منزل به استخدام یک فرد قابل اعتماد، باتجربه و سلامت دست یافت.

پرستار سالمند پوشکی شبانه روزی باید به طور کامل با شرح وظایف خود آشنا باشد و در کنار مراقبت های دیگر از سالمند برای حفظ سلامت سالمند تمام تلاش و تجربه خود را به کار گیرد.

نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی

شرایط نگهداری از سالمند پوشکی

نکاتی در مورد نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی و نوع مراقبت از او

پرستار سالمند پوشکی در منزل باید نکاتی را در مورد نوع پوشک، نحوه و مدت زمان استفاده و همچنین شستشوی محل ادرار یا مدفوع رعایت کنند.

  • انتخاب یک پوشک سایز مناسب برای سالمند
    پوشک سالمند نباید بزرگتر و یا کوچکتر از سایز بدن سالمند باشد. اگر پوشک کوچکتر باشد؛ سالمند بسیار اذیت خواهد شد. به جای ماندن رد پوشک روی بدن سالمند ممکن است زخم هایی را ایجاد کند. بزرگ بودن سایز پوشک نیز دردسرهایی از قبیل نشت ادرار یا مدفوع را در پی خواهد داشت.
  • جنس پوشک بسیار مهم است. می بایست از نوع درجه ۱ و دارای جنس مرغوب باشد تا برای سالمند حساسیت زا نباشد.
  • پوشک سالمند را بهتر است هر چند ساعت یکبار تعویض کنید. اما این نکته مهم تر است که با هر ادرار یا مدفوع سالمند پوشک بلافاصله تعویض شود. ممکن است در طول یک ساعت سه بار این اتفاق برای سالمند بیفتد که بلافاصله پس از هر بار باید عملیات تعویض انجام گردد.
  • این نکته را فراموش نکنید که در هر بار تعویض ابتدا بایستی محل به خوبی پاک شود و بعد پوشک تمیز را استفاده نمود. یک پرستار سالمند پوشکی شبانه روزی که دائما با سالمند در ارتباط است باید متوجه این قضیه باشد که به هیچ وجه آثار زخم، قرمزی و یا خارش در آن محل دیده نشود.
  • به این نکنه هم باید توجه داشت که برای نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی در طول شب هم مراقبت نمود
  • نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی باید یصورت مستمر و خیلی با ظرافت و دقت انجام پذیرد
  • این را هم یاد اور شویم که جهت نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی اگر از پودر های مخصوص استفاده شود بهتر میباشد.

چند نکته در خصوص نحوه تعویض پوشک سالمند

در هنگام تعویض حتما لبه های پوشک به سمت بیرون باشد.

چسب های بالایی پوشک را طوری بچسبانید که سر آن به سمت پایین باشد تا کمر را محکم بگیرد.

چسب های پایینی پوشک را طوری بچسبانید که سر آن به سمت بالا باشد.

سالمند پوشکی شبانه روزی

پرستار سالمند پوشکی شبانه روزی چه برنامه ای برای شستشوی سالمند داشته باشد؟

از آن جا که پرستاری استخدام کرده اید تا به صورت ۲۴ ساعته از سالمند پوشکی شبانه روزی مراقبت کند بهتر است هفته ای ۲ تا سه مرتبه سالمند را استحمام کند.

برخی از سالمندان به راحتی می توانند با کمک پرستار به حمام رفته و پرستار به شستشوی او بپردازد. اما برخی از سالمندان نمی توانند حرکتی داشته باشند که آن گاه بایستی روی تخت خواب به استحمام او پرداخت. در این حالت باید تمام لوازم مورد نیاز را کنار تخت سالمند آورد و از تشک های ضدآب یا روکش های ضدآب روی تشک استفاده کرد.پرستار سالمند پوشکی باید نظافت و موارد بهداشتی در هنگام استحمام سالمند را مورد توجه قراردهد.

نگهداری و پرستاری سالمند

نگهداری و پرستاری سالمند در منزل

نگهداری از سالمند پوشکی

موضوع مهم نگهداری از سالمند پوشکی و دانستن در باره پوشک و دیگر انکه  در بالا نیز به آن اشاره شد استفاده از انواع پاک کننده هاست که بهتر است بدون ترکیبات شیمیایی باشد. بهتر است از دستمال مرطوب برای پاک کردن سالمند در مواقع تعویض پوشک استفاده گردد. همچنین به عنوان پرستار سالمند پوشکی در منزل به این نکته نیز توجه داشته باشید که ممکن است بدن سالمند در برابر برخی مواد شوینده حساسیت داشته باشد که در صورت بروز حساسیت از آن مواد استفاده نشود.

نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمند باید با دقت انجام پذیرد به دلیل اینکه سالمندان به علت کهولت سن و ناتوانی و ضعف جسمانی احتیاج به نرمش اخلاقی و رفتاری  و به صبر و حوصله زیاد نیازمند هستندو بخاطر روح و روان لطیف خیلی حساس میباشند. نگهداری از سالمند احتیاج به تجربه بالا دارد. گاهی از سالمندان هستند که به بیماری پارکینسون و یا ام اسی و غیره…. هستند که احتیاج به پوشک  دارند.

پرستاری از سالمند

نگهداری از سالمند

در آخر درباره نگهداری از سالمند پوشکی شبانه روزی در منزل

خدمات پرستاری هیراد با بهترین تجربه در نگهداری از سالمندان برای شما بهترین کادر پرستاری را انتخاب کرده است تا در اسرع وقت آموزش دیده ترین پرستار را برای شما عزیزان ارسال نماید.

خدمات پرستاری در منزل

خدمات پرستاری آنلاین هیراد برای راحتی شما اپلیکیشنی فراهم کرده است که شما در کم ترین زمان ممکن پرستار خود را استخدام نمایید و دیگر درگیر استخدام پرستار نمیشوید و به کار های روزمره خود برسید.اعتماد شما میتواند پلی برای سابقه درخشان ما در زمین خدمات پرستاری باشد.

دانلود ار بازار

دانلود از مایکت